Одне тіло — різні карти. Частина 2: Коші та чакри
- Helgi Palko
- Jul 8, 2024
- 6 min read
Updated: Sep 13, 2024
Карта — це не територія
Модель людського тіла західного зразка, анатомія себто (про яку ми говорили в частині першій цієї статті), зазвичай нам здається самоочевидною, тобто обʼєктивною. Але “карта — це не територія”. Ця фраза належить польсько-американському філософові та інженерові Альфредові Коржибськьому. Він влучно завважив, що люди часто плутають моделі реальності із самою реальністю. Моделі (мапи) представляють речі, але вони не тотожні цим речам. Навіть у найкращому вигляді моделі потребують інтерпретації. Вони недосконалі, тому що вони, за визначенням, є абстракцією більшої складності. Більше того, ми часто неправильно розуміємо обмеження цих мап, і радше надамо перевагу (будь-якій) недосконалій моделі, аніж її відсутності. Така вже людська природа: складно орієнтуватися в світі без карт.
Так історично й культурно склалося, що на Заході карта тіла роками будувалася методом “розрізати й подивитися”. Очевидне обмеження такого підходу — на момент розтину життя зазвичай уже покинуло тіло. Можливість “зазирнути” в живе тіло ми отримали зовсім нещодавно. Наші “розтини” тепер максимально неінвазивні, хоча для багатьох здати кров із вени може переживатися як повномасштабне втручання у самі нутрощі. При тому протягом тисячоліть якось же люди спромогалися отримувати знання про те, що відбувається всередині тіла без мікроскопів. Безперечно, у процесі було ідентифіковано багато хибних причинно-наслідкових зв’язків, вигадано сотні методів лікування, які нам зараз здаються варварськими або просто смішними. І ми можемо скільки завгодно звинувачувати традиційну та народну медицину в ненауковості та містичності, проте центри аюрведи, акупунктури досі існують і досі допомагають людям, причому часто там, де традиційна наука розводить руки. (Сподіваюся, після всього, про що я зізналася в частині першій цього матеріялу, ви не подумаєете прямо на цьому місці, що я звинувачую медицину в імпотентності та виступаю проти вакцин. Зовсім навіть навпаки!) Тож пропоную принаймні ознайомитися із картами тіла, які є основою альтернативних методів роботи із тілесністю. Їх точно більше, ніж я можу надіятися охопити одним текстом, проте давайте глянемо на основні: ті, що часто зринають у нашому просторі до сьогодні — концепцію кош, чакр та ідею меридіанів. Продуктом першої, окрім іншого, є система аюрведи, а без другої неможливо собі уявити акупунктуру.
Модель тіла за версією Індії: коші, чакри, наді + аюрведа
Я офіційно половину свого життя (станом на 2023 рік) практикую йогу. За цей час, мені здається, неможливо було пройти повз філософські школи Індії, однією із яких є йога. У західному культурному просторі її часто вважають розвагою для гнучких дівчат, але ця дисципліна значно ширша й значно цікавіша. Як сказав нам колись наш учитель Ігор Анатолійович Козловський, йогу взагалі придумали чоловіки для чоловіків, адже жіноче тіло від природи довершене й не потребує жодних покращень. Крім того, йог у світі за понад дві тисячі років існування традиції, як можна собі уявити, назбиралося дуже сильно багацько. До слова, якщо вам хтось колись закине, що ви неправильно робите вітання сонцю або якусь конкретну асану, можете без жодних сумнівів пропускати то повз вуха: у світі точно існує школа йоги, яка вважає ваш метод правильним.
Для того, аби краще зрозуміти як працює йога, відповідно до культурного простору, який є її джерелом, корисно брати до уваги карту тіла на яку вона спирається. ЇЇ, цю карту тобто, важко уявити без понять “коша”, “наді” і, так, ви правильно здогадалися, — славнозвісні “чакри”. Ці три концепції глибоко вкорінені в індійські філософії, зокрема в гіндуїзмі та йозі. Вони пропонують цілісний погляд на людину, інтегруючи фізичні, розумові, духовні та енергетичні аспекти тілесного життя людини. Це моє улюблене в цій системі! На відміну від західної моделі, індійська культурна традиція не розділяє душу/розум і тіло. І зараз ми це яскраво побачимо на прикладі карт цього тіла. Тепер по порядку.
Коші
У філософії веданти та йоги повний спектр проявів людської особистості проявлений у п’яти кошах або оболонках — від грубого фізичного тіла до тонких духовних шарів [1]:
Аннамайя Коша — фізичне тіло; “anna” дослівно — їжа;
Пранамайя Коша — енергетичне або тіло життєвої сили; “prana” дослівно — енергія;
Маномайя Коша — ментальне/емоційне тіло; “manas” дослівно — розум;
Віджнянамайя Коша — інтелектуальне (мудре) тіло; “vijnana” дослівно — знання;
Анандамайя Коша — тіло блаженства; “ananda” дослівно — блаженство.
Ці оболонки часто ілюструють концентрично, одна вміщує іншу, іноді від грубого всередині до тонкого зовні або навпаки, як тут:

Але не забуваймо, що це індійський культурний простір, відтак ієрархії досить умовні. Нема такого, що найтонший шар тіла (той, що найближчий до блаженства) — найкрутіший, а грубе тіло, зроблене із їжі — те, чого потрібно соромитися. Духовний світ Індії прекрасний тим, що там духовність починається із чистого рота та свіжих трусів. У цьому кайф тантри, яка не про всякі непристойності насправді, а про те, що просвітлення можна досягти повсякденними земними практиками, а не тільки аскезою (дуже тантрична ідея).
Чакри та наді
До речі, про тантру. Ця традиція має багато чого сказати про концепції чакр та наді. “Чакра" походить від санскритського слова, що означає "колесо" або "круг", а “наді" означає "потік" і має стосунок до енергетичних каналів, через які протікає життєва сила або прана. Чакри служать як центральні точки, де зустрічаються різні наді, утворюючи основні вузли енергії. Чакри вперше згадуються в стародавніх ведичних і тантричних текстах, деяких з найдавніших індуїстських писань, що датуються 1500 роком до нашої ери. до 500 р. до н.е. Деякі джерела стверджують, що в тілі людини близько 88 000 чакр [2]. Проте традиційно виділяють сім чакр [3]:

Часто кожна чакра кодується кольором та представляється у вигляді лотоса із конкретним набором пелюсток. Також кожна чакра має своє звукове відображення — мантру [4].
Якщо розкласти чакри вздовж людського тіла, то отримаємо наступну картинку [3]:

Станом на сьогоднішній день науковий консенсус загалом такий: ані чакри, ані наді не визнані сучасною наукою як фізичні структури та не ідентифіковані в рамках сучасного розуміння людської анатомії. Але це не означає, що ніхто не намагався віднайти паралелі. Ще в 20х роках 20го століття пан Ледбетер, зокрема, зазначив, що середні чакри розташовані поблизу головних неврологічних сплетень, що свідчить про зв’язок між чакрами та нервовою системою [5]. Тут я на секундочку хочу зупинитися для моменту вау. Особисто мене завжди вражало, що таку точну карту — без анатомії — тисячі років тому люди намацали без розтинів. Без жодних зусиль у мережі можна знайти, що [6]:
Коренева чакра (Муладхара) асоційована із наднирковими залозами
Сакральна чакра (Свадхістана) — зі статевими залозами
Чакра сонячного сплетення (Маніпура) — це підшлункова залоза
Серцева чакра (Анахата) — тимус; дихальна та серцево-судинна системи
Горлова чакра (Вішуддха) — щитовидна та паращитовидні залози
Чакра “третього ока” (Аджна) — гіпофіз
Маківкова (“коронна”) чакра (Сахасрара) — шишковидна залоза (Декарт вважав, що в ній живе свідомість, до слова).
Ба більше, деякі дослідники пішли ще далі та показали, що корелятом кореневої чакри в тілі є нижнє підчеревне сплетення і його підсплетеннями: воно навіть має форму трикутника, усе як у класичних текстах, тільки цього разу підтверджено розтином [7]:

Чи існують чакри та наді насправді? Залежить від того, кого запитати. Аюрведа (традиційна індійська медицина, що має тисячі центрів по всьому світу), мабуть, скаже “так”. Сучасна західна наука, за винятком маргінальних досліджень, скоріше за все, скаже, що чакри — це вигадка або предмет дослідження для культурології та філософії. Наразі нема достойного наукового способу науково досліджувати чакри. Останні серйозні спроби щодо “вимірювання” чакр датуються 1970-х роками та проводилися під керівництвом Валері Хант із Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі. Вона використовувала електроди в різних точках системи чакр — наприклад, електрокардіограму в серці — для вимірювання енергетичних змін в тілі. Але її експерименти досі лишаються маргінальними, хоч і цікавими.
Бачите, як і обіцяла, не переконуватиму вас у тому, що краще — чакри чи анатомія. Моя роль тут скромна — показати різні карти людського тіла. Безперечно, якщо мені раптом потрібна буде операція, я піду до когось хто знає анатомічну, а от у всіх інших випадках життя може знадобитися щось більш цілісне та абстрактне, if you know what I mean. ) А наступного разу поговоримо про те, чи правда, що меридіани відображають анатомічні фасції (то буде частина третя, сподіваюся, фінальна), намастунь!
Читати про карти тіла ще:
Джерела:
1 — Healthline. The 5 Koshas: What They Mean in Eastern Philosophy // https://www.healthline.com/health/mental-health/koshas
2 — The Science Behind Your Chakras: What Are Chakras and How Many Are There? By Sara Novak Oct 24, 2023 12:00 PMOct 24, 2023 10:51 AM // https://www.discovermagazine.com/health/the-science-behind-your-chakras
3 — McMurray, Suzanne BSN, RN, CSMC. Chakra Talk: Exploring Human Energy Systems. Holistic Nursing Practice 19(2):p 94, March 2005. // https://journals.lww.com/hnpjournal/citation/2005/03000/chakra_talk__exploring_human_energy_systems.12.aspx
4 — Rajesh Kumar Manik. NEURO-ANATOMICAL AND PHYSIOLOGICAL STUDY ON SHADACHAKR. Article in Journal of Pharmaceutical Negative Results · February 2023. DOI: 10.47750/pnr.2023.14.S01.149
5 — Margaret Moga PhD. Is there scientific evidence for chakras? The International Journal of Healing and Caring. Volume 22 Number 2. April 2022
6 — McMurray, Suzanne BSN, RN, CSMC. Chakra Talk: Exploring Human Energy Systems. Holistic Nursing Practice 19(2):p 94, March 2005. // https://journals.lww.com/hnpjournal/citation/2005/03000/chakra_talk__exploring_human_energy_systems.12.aspx
7 — Sweta KM, Awasthi HH, Godbole A, Prajapati S. Physio-anatomical resemblance of inferior hypogastric plexus with Muladhara Chakra: A cadaveric study. Ayu. 2017 Jan-Jun;38(1-2):7-9. doi: 10.4103/ayu.AYU_140_17. PMID: 29861585; PMCID: PMC5954253.
Comments