top of page

Хотіли куби на животі, а вийшов біль у попереку

Updated: Dec 26, 2024

Яким має бути живіт?

Мені стає кепсько від розмов про плаский живіт. Як людина, що більше десяти років провела в тісних обіймах із РХП, я від ідеї про ідеальний живіт (накачаний, підтягнутий і рельєфний) довго лікувалася. Усякий живіт, я твердо переконана, — красивий. І можете кидати в мене чим хочете й казати, що є "об‘єктивні" ознаки красивості живота, куби там всякі, відсутність жиру, абощо, готова до будь-яких коментарів. Проте продовжуватиму топити за те, що немає у живота еволюційної задачі бути якимось там красивим. І взагалі, слово "живіт" походить від прото-слов‘янського živòtъ — жити. У Котляревського в Енеїді є, наприклад, "вкоротити живота" у сенсі "позбавити життя". Тобто живіт — щось дуже важливе для животіння — життя. Тому мені, замість думати про естетичну корекцію передньої частини тулуба, більше до душі зважати на те, як зробити свій живіт сильнішим та витривалішим і, зрештою, позитивно відчепитися від нього зі своїми сумнівними естетичними стандартами. Дуже би хотілося, щоби люди відпустили зрештою свої животи й дозволити їм дихати: плаский надто перекачаний живіт дихати на повні груди не дасть.


У сучасної фітнес-індустрії якась нездорова фіксація на животі. У який спортзал не прийдеш, навіть якщо це танцювальна студія, тебе в якийсь момент вкладуть на підлогу качати прес, причому як правило методом скручувань у положенні лежачи на спині. Я сама із тих, хто тих скручувань за життя зробила тисячі, бо плаский живіт мати так хотілося, що я продовжувала його собі набувати за будь-якої сприятливої нагоди. Коли нагоди не було, я її собі успішно створювала: бо ж прес себе сам не накачає. У якийсь момент я таки перестала мордувати свій живіт нескінченними скручуваннями й, виявляється, то була дуже навіть здорова ідея. За словами легендарної фізіотерапевтки Ширлі Сарман, нерідко комплекси, що спрямовані на посилення м’язів живота, можуть додати тілові м’язових дисбалансів та навіть спровокувати больові синдроми [1].


Часто ми вирішуємо, що робити зі своїм животом, спираючись на дуже хиткі уявлення про те, яким має бути живіт. Якщо ж ми зробимо крок убік від культурних стандартів, продиктованих Голівудом, то виявиться, що м’язи живота нам потрібні аби:

1) адекватно стабілізувати хребет,

2) підтримувати оптимальне співвідношення та рух між спиною і тазом,

3) попереджати надмірну активацію та компенсаторні рухи таза протягом руху кінцівок [1].


Щось тут ані слова про куби й форму живота. Той випадок, коли культурні стандарти вигляду живота не врахували потреби ансамблю «поперек-таз». І люди сотнями роблять скручування, у результаті отримуючи досить сильні — домінуючі — прямі м’язи живота, вони ж ректус абдомініс:


Прямі мʼязи живота (Rectus abduminis)
Прямі мʼязи живота (Rectus abduminis)

Коли прямі м’язи живота починають домінувати, відбувається доволі небезпечний перекіс: через це не діють повною мірою зовнішні косі м’язи живота, оці:



Косі мʼязи живота (Obliques)
Косі мʼязи живота (Obliques)

На відміну від прямих м’язів, вони як раз створені для того, аби виконувати функції 1-3 м’язів живота, про які йшлося вище. Прямі мʼязи ж живота самостійно не можуть спричиняти або попереджати ротацію [1]. A із ротацією в поперековому відділі та в тазовій області потрібно бути ой якими обережними: найбільший діапазон скручування присутній між 5м поперековим та першим крижовим хребцем і складає всього 5 градусів.


(Ілюстрація адаптована на основні Essential Anatomy 5)
(Ілюстрація адаптована на основні Essential Anatomy 5)

Пані Сарман зауважує, що багато проблем із попереком виникає саме через відсутність належного контролю обертання між поперековим та крижовим відділом хребта. Для того, щоби вертітися всторони нам природа видала грудний відділ, а для того, щоби захищати від надмірних обертів поперек — зовнішні косі м’язи живота, які досить маргінально задіюються, коли ми робимо свої пресові скручування.

Окрім того, перекачані прямі м’язи живота додають до наших насиджених перед моніторами кіфозів [1]: коли спереду м’яз скорочується, він закономірно тягне на себе те, що позаду, тобто збільшує наш горбик.


Мораль: пора вже розкручуватися, тобто закруглятися із тими скрученнями, ставати в бокову планку й починати думати животом про спину, а не про міфічні куби, які нарощують нам горби.


Бережіть свій живіт, нехай він буде сильним — у потрібних місцях, намастунь!



Якщо ви хочете розібратися із тим, як користуватися власними мʼязами та навчитися будувати собі програму тренувань, запрошую вас на курс "Інструкція до мʼязів"!



 

Джерела:

1 — Sahrmann, S. (2002). Diagnosis and Treatment of Movement Impairment Syndromes. St. Louis

コメント


Ніжна підтримка Ніжного

Частота

One time

Monthly

Сума

$3

$5

$7

$10

$20

Other

0/100

Коментар (якщо хочеться прокоментаувати ваш донат)

© Helgi Palko, 2025

bottom of page